CO JE CHYTRÁ KARANTÉNA A CO eROUŠKA?

Chytrá karanténa je  snaha směřující k tomu zjistit, kudy se infikovaná osoba pohybovala a s kým mohla přijít do kontaktu v posledních pěti dnech. V případě že je u někoho zjištěna nákaza COVID 19 dochází k TRASOVÁNÍ – tj. zjišťování jeho pohybu v nedávné době a vytipování míst, kde se zdržoval. Tato trasa, respektive body této trasy jsou určeny ve spolupráci s telefonním operátorem (mobilní telefon), případně  bankou (výběry a platby kartou - od konce dubna se začnou banky, podle vyjádření ČBA zapojovat) a to pouze na základě souhlasu dotčené osoby. Pohovorem je následně infikovaný veden k tomu, aby si vzpomněl na osoby, které v těchto místech kontaktoval. Ty jsou hygienikem osloveni a celý proces se opakuje. Tím by mělo dojít k dohledání co největšího počtu možných infikovaných osob a jejich otestování.

Testování chytré karantény probíhá v Jihomoravském, Středočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.  Začátkem května by měla být nasazena celoplošně. 

Účinnost této metody je  přímo závislá na množství testovaných osob a především  na schopnosti dotazovaného vybavit si všechny osoby, které v daném období potkal a mohl tedy infikovat, proto byla doplněna aplikací eROUŠKA.

 eROUŠKA by měla eliminovat riziko nižší účinnosti chytré karantény díky paměti dotazovaného, neboť si kontakty „pamatuje“ za něj. Jedná se o aplikaci pro mobilní telefony, která prostřednictvím Bluetooth technologie zaznamenává jiné eRoušky tj. jiné mobilní telefony, na nichž je aplikace nainstalována a které se potkali. Zaznamenává tedy i ty „kontakty“ na které by si dotazovaný následně  nevzpomněl nebo je nemohl určit (například osoby kolem ve frontě, v MHD atp.). Důležité proto je, aby takovou aplikaci mělo nainstalováno co největší množství osob.

 eRouška https://erouska.cz

Podobně fungují i Mapy.cz – mobilní aplikace, která je rovněž součástí chytré karantény. Dokáže sdílet polohu svého uživatele a zpětně jej varovat, že mu, na základě jeho pohybu hrozí zvýšené riziko nákazy, neboť se pohyboval v blízkosti nakaženého člověka. https://native.seznamzpravy.cz/zastav-covid/

Podrobnější informace Ministerstva zdravotnictví na    https://koronavirus.mzcr.cz/chytra-karantena/

SOUVISEJÍCÍ:

POTŘEBUJEME NUTNĚ CHYTROU KARANTÉNU (IROZHLAS.CZ) (D. MÜNICH, CERGE - EI) 

ZAPOJENÍ BANK DO CHYTRÉ KARANTÉNY (ČESKÁ BANKOVNÍ ASOCIACE)

 

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting