CO JE CHYTRÁ KARANTÉNA

Jedná se o snahu směřující k tomu zjistit, kudy se infikovaná osoba pohybovala a s kým mohla přijít do kontaktu v posledních pěti dnech. V případě že je u někoho zjištěna nákaza COVID 19 dochází k TRASOVÁNÍ – tj. zjišťování jeho pohybu v nedávné době a vytipování míst, kde se zdržoval. Tato trasa, respektive body této trasy jsou určeny ve spolupráci s telefonním operátorem (mobilní telefon) a bankou (výběry a platby kartou) a to pouze na základě souhlasu dotčené osoby. Pohovorem infikovaný veden k tomu, aby si vzpomněl na osoby, které v těchto místech kontaktoval. Ty jsou hygienikem kontaktování a celý proces se opakuje. Tím by mělo dojít k dohledání možných infikovaných osob a jejich otestování.

Účinnost této metody je tedy přímo závislá na množství testovaných osob a především  na schopnosti dotazovaného vybavit si všechny osoby, které v daném období potkal a mohl tedy infikovat.

 

 eROUŠKA by měla eliminovat riziko nižší účinnosti chytré karantény díky paměti dotazovaného, neboť si kontakty „pamatuje“ za něj. Jedná se o aplikaci pro mobilní telefony, která prostřednictvím Bluetooth technologie zaznamenává jiné eRoušky tj. jiné mobilní telefony, na nichž je aplikace nainstalována a které jste potkali. Zaznamenává tedy i ty „kontakty“ na které byste si nevzpomněli nebo je nemohli určit (například osoby kolem vás ve frontě, v MHD atp.). Důležité proto je, aby takovou aplikaci mělo nainstalováno co největší množství osob.

 eRouška https://erouska.cz

 

 

 

Mapy.cz – mobilní aplikace, která je rovněž součástí chytré karantény. Dokáže sdílet polohu svého uživatele a zpětně jej varovat, že mu, na základě jeho pohybu hrozí zvýšené riziko nákazy, neboť se pohyboval v blízkosti nakaženého člověka. https://native.seznamzpravy.cz/zastav-covid/

 

INFORMACE MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ NA   https://koronavirus.mzcr.cz/chytra-karantena/

HOME

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting