DIGITÁLNÍ OBĚH DOKUMENTŮ VE SNĚMOVNĚ

28.6. 2019

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR aktivitou poslance Jakuba Michálka startuje digitální oběh dokumentů.

Podvýbor pro digitalizaci justice a e-Sbírku, kterému Jakub Michálek předsedá, nově úřaduje elektronicky a dokumenty se podepisují pomocí uznávaného elektronického podpisu. Ten mají členové podvýboru nahraný ve svých občanských průkazech a testuje se v pilotním projektu, který se v případě úspěchu bude moci rozšířit na další výbory Sněmovny. 

O spuštění projektu elektronických podpisů  požádali Piráti  vedení Poslanecké sněmovny již záhy po volbách. I díky vstřícnosti kancléře Morávka byl úspěšně realizován pilotní projekt a nyní jsou k dispozici  plně elektronické pozvánky i zápisy.  Podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku si na začátku  roku 2019  odhlasoval, že přejde na plně elektronický oběh dokumentů, mimo jiné by tak měl být příkladem i dalším výborům.

Na popud Pirátů Kancelář Poslanecké sněmovny v současné době připravuje řadu seminářů a školení v oblasti elektronických podpisů. Jakub Michálek v této souvislosti rovněž požádal zástupce Ministerstva vnitra, aby zjednodušili používání elektronické občanky.  Jak říká "V pilotním projektu jsme totiž ověřili, že ke zprovoznění je složité a je potřeba 5 bezpečnostních kódů, které si lidé reálně nepamatují a my chceme, aby to bylo jednoduché jako kreditka nebo mobil. Pokud nebude elektronická občanka jednoduchá, nebude se používat a dopadne to jako s Opencard, která nakonec nic moc neuměla."

Nejde o první úspěch Pirátů ve sněmovní digitalizaci, už přibližně před rokem jsme naučili úředníky Sněmovny pracovat s interpelacemi, které jsou podávány elektronicky přes datovou schránku. Řada ministrů však odpovědi podepisuje stále ručně.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.