Mám sen

 

I Have a Dream (česky Mám sen) je vžité pojmenování pro historický projev Martina Luthera Kinga, Jr., jehož nosnou myšlenkou bylo volání po rovnosti ras a konci diskriminace (zdroj: Wikipedia).

 

Mám také sen o konci diskriminace, o konci diskriminace elektronického podpisu, elektronické pečeti, časového razítka a všech dalších náležitostí, spojených se slovem - bohužel zatím jen bájným - Paperless. Pokud hovořím o diskriminaci, nemyslím nějaké legislativní překážky, ale překážky v kontextu užití všech elektronických věcí, spojených s autorizací dokumentů, a zahájení budování skutečného Paperless v každé firmě, na každém úřadu. Řekněme si to otevřeně, rovnoprávnost elektronického podpisu s podpisem „modrou“ už tady máme drahně let, ale kam jsme to se zaváděním Paperless reálně dotáhli? Dovolím si říct, že moc daleko ne.

Zákony sice máme, ale překážek je pořád dost a ty ceny... Jen si vezměte takový elektronický podpis. Pokud chceme (a já věřím, že chceme) používat kvalifikovaný elektronický podpis, popř. kvalifikovanou elektronickou pečeť jako tu správnou metu pro Paperless autorizaci obsahu, nezbývá nám nic jiného, než si pořídit kvalifikovaný certifikát pro podpis/pečeť na nějakém kvalifikovaném prostředku – token, čipová karta. A ten mít neustále při sobě… Vlastnit zařízení, na kterém token, čipová karta funguje, ideálně se nevzdalovat od počítače, protože na mobil, tablet a jiný než podporovaný systém můžete zapomenout. To má být ten Paperless? To má být ta jednoduchost užití?

 

Mám sen. Mám sen o používání elektronického podpisu, které nemá limity, které je jednoduché, funguje kdekoli, na čemkoli, z práce, z domova, kdykoli, kdy máte čas, kdykoli to potřebujete. Mám sen, že díky této jednoduchosti už nebude skutečnému Paperless nic bránit. Smlouvy elektronicky, faktury elektronicky, různá potvrzení, žádosti atd., atd. jen elektronicky, veškerá komunikace jen elektronicky a ověřitelně, bez ohledu, na kterém kontinentu, či v které zemi se nacházíte. A co potom archivace? Krásně bez papíru, a to s minimálními nároky na systémy (využití stávajících), čas a peníze.

 

Asi si nyní říkáte, že toto přece všechno už jde. Ano, ale… Kolik znáte lidí, kteří mají elektronický podpisový certifikát a kteří jej používají, kolik statutárních zástupců podepisuje smlouvy elektronicky, kolik úředníků využívá elektronický podpis? A kolik z nich je schopno takový dokument přijmout a zpracovat? Každý ve firmě či na úřadě, nebo jen vyvolení? Proč ne všichni?

Jednoduše:

- je to drahé;

- je to nepohodlné;

- je to svazující (konkrétní počítač, konkrétní systém…);

- může se to ztratit;

- složité na údržbu.

 

A myslím, že pár dalších důvodů by se našlo…

 

Zkusme na to jít opačně, a to pozitivně:

- legislativně pokryto;

- technicky pokryto;

- archivačně pokryto;

- systémově pokryto.

 

A teď jen jak to zařídit a nebrat si na to úvěr.

 

Zkusme ještě maličko snít … Jeden paušál a v něm máte vše: potřebujete 100 kvalifikovaných podpisů – máte je, potřebujete 10 pečetění – máte je, chcete každý podpis, každou pečeť chránit časovým razítkem – máte je, chcete každý dokument skutečně a nezávisle ověřit bez ohledu na jejich množství – můžete, chcete každý dokument dlouhodobě uchovat, aby byl i za 20 let ověřitelný – máte to. Jeden prsten vládne všem – pardon – jeden paušál vládne všemu.

 

A nyní je čas přestat snít a vrátit se do reality, protože ta už není jen snem. Software602 doplnila svoji certifikaci na eIDAS služby ověření a uchování elektronických certifikátů o další službu poskytování vzdáleného podepisování a vzdáleného pečetění: služby jsou povoleny dohledovým orgánem - Ministerstvem vnitra ČR. Jako společnost vytvářející důvěru jdeme ještě dál v nabídce služeb, které reálně zajistí Paperless bez počítání, beze strachu, co mě bude stát další podpis, další pečeť, další časové razítko, další ověření, další…

 

Nyní si asi řeknete, uff, to bude darda… Ten paušál musí dosahovat kosmických výšin, přesto tomu tak není. Jste úřad, firma do 50 zaměstnanců? Zaplatíte 6999,- Kč měsíčně, a to bez omezení. A z druhého spektra, jste úřad, firma nad 250 zaměstnanců? Zaplatíte 39999,- Kč měsíčně, a to bez omezení. Ptáte se, kde je ten háček, kde je ten Damoklův meč? A bude tato cena opravdu taková? Jediný parametr, který může takto nastavené ceny měsíčního paušálu ovlivnit, jsou Vaše nároky na dosahovanou úroveň služby, nároky na její výkon a nároky Vašich stávajících systémů. Nicméně jednou nastavený paušál je bez dalších transakčních poplatků (žádné limity na počet podpisů, počet pečetí, počet časových razítek, počet ověření, počet uchovávaných dokumentů atd…).

 

Pojďme společně přestat snít a začněme společně elektronicky žít. Kvůli svému paušálu kontaktujte svého obchodníka. A jestli náhodou žádného nemáte, volejte na 222 133 222, nebo pište na: info@602.cz.

 

Antonín Drahovzal, Software602 a.s.

software602

EG - 1/2020

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting