2400x1600_proid-qseal.jpg

Nová elektronická pečeť ProID QSeal: dostupné a bezpečné řešení pro veřejný sektor

 

Jste úřad, magistrát či soud? Vytváříte dokumenty, které je nutné zpracovávat pouze elektronicky? Pak se i na vás vztahuje povinnost elektronicky pečetit, ale to jistě víte. Jak však tuto povinnost vyřešit technicky, bez složitých zásahů do infrastruktury, vysokých nákladů a s uživatelským komfortem? Zajímavým řešením je nová elektronická pečeť ProID QSeal od společnosti MONET+.      

Povinnost připojovat k elektronickým dokumentům kvalifikovanou elektronickou pečeť není v naší legislativě žádnou novinkou, je tu s námi už od roku 2014, kdy je vyžadována celoevropským nařízením eIDAS.

Naše legislativa na toto nařízení reagovala Zákonem č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce. V něm je zakotveno, že podepisující (tj. organizace) při výkonu své působnosti mápovinnost připojit k dokumentu v elektronické podobě kvalifikovanou elektronickou pečeť.

Zákon je zákon – ale jak je to v praxi?

Realita je taková, že velké procento organizací kolem tohoto tématu zatím spíše opatrně našlapuje, než ho aktivně řeší. A když ho řeší, narážejí na problém – jak zajistit kvalifikovanou elektronickou pečeť v praxi?

Nebavíme se totiž o nějakém „ofoceném razítku na konci PDF“, bavíme se o velmi složitém nástroji. Kvalifikovaná elektronická pečeť může být vytvořena pouze certifikovaným prostředkem s pomocí kvalifikovaného certifikátuvydaného akreditovanou certifikační autoritou (např. PostSignum, eIdentity).

Jak tedy vyřešit tuto povinnost v případě, že jste například mateřská škola či menší městský úřad, který nemá IT oddělení, a disponujete pouze s omezeným rozpočtem?

Dřívější možnosti elektronického pečetění

Až dosud byly na trhu pouze dvě řešení: vlastní HSM modul a tzv. vzdálené pečetění. HSM modul je v podstatě vlastní, fyzický server, který se nakonfiguruje na zakázku konkrétní organizace a umístí se „nad“ všechny systémy dané organizace. Jak je z popisu patrné, není to řešení jednoduché, ani levné.

Vzdálené pečetění je na první pohled výhodnější. Spočívá v tom, že všechny dokumenty jsou odesílány na externí server třetí strany, kde se opatří pečetí a vrátí se zpět do organizace. Samotné pořízení technologie je sice poměrně jednoduché, platební model je však pro organizaci mimořádně nevýhodný. Platí se za každou vystavenou pečeť.

Dalším problémem je bezpečnost – citlivá data se odesílají na servery třetích stran a vrací se zpět. To je noční můra všech specialistů, řešících zabezpečení a kyber kriminalitu. Zásadním omezením je ovšem nemožnost automatického, hromadného pečetění.

Nová elektronická pečeť ProID QSeal – výkonné a bezpečné řešení

proid_qseal.pngNa začátku tohoto roku byl představen zcela nový nástroj, který nabízí třetí cestu, jak dojít ke splnění zákonné povinnosti. A to bez velkých investic či rozsáhlých zásahů do IT infrastruktury. Jedná se o serverové elektronické pečeťení ProID QSeal, vyvinuté zlínskou společností MONET+.

Ta přináší organizacím zcela nový způsob kvalifikovaného elektronického pečetění. Rychle, bezpečně, s vysokým výkonem a úsporou nákladů. ProID QSeal funguje na principu čipové karty (tokenu), která se jednoduše propojí se serverem uvnitř organizace a vše již řeší sama – poskytuje pečetění jako webovou službuvšem napojeným aplikacím a registrům. Zapojení a aktivaci zvládne každá organizace sama.

Čipová karta ProID+ QSal dokáže vystavit až 1700 pečetí za hodinu, což bohatě stačí pro provoz plně vytíženého soudu, ministerstva či obecního úřadu. Pokud potřebujete vetší pečetící výkon, tak to není žádný problém. Pří zapojení více karet se totiž výkon lineárně zvyšuje. A co je nejpodstatnější? Veškerá vaše data, dokumenty a kryptografické operace jsou zpracovávány na vašem vlastním serveru, nic není odesíláno mimo vaši kontrolu třetím stranám. Navíc umožňuje i dávkové automatické pečetění rozsáhlých registrů. K ovládání samotné pečeti se přitom dostanou pouze vybraní zaměstnanci s oprávněním v Active Directory.       

 


„Kvalifikovaná elektronická pečeť ProID QSeal v sobě spojuje extrémní výkon, jednoduchost instalace a mimořádnou finanční úsporu oproti ostatním technologiím. To vše při splnění nejpřísnějších legislativních a bezpečnostních požadavků. Navíc se dá přes otevřené API propojit s požadovanými systémy a aplikacemi.“
Michaela Lehká, MONET+


Univerzálnost a možnost rozšíření

Elektronická pečeť ProID QSeal je libovolně škálovatelná a dá se rozšířit o další funkce. Důležitá je však možnost propojení s dalšími systémy (například spisovou službou) a aplikacemi. Disponuje totiž otevřeným API rozhraním, které dovoluje odesílat či přijímat data z jiných interních systémů, ve kterých se zpracovávají či archivují elektronické dokumenty. Řešení ProID QSeal již do svého rozhraní spisových služeb zaintegroval GORDIC a S&T CZ.

Vysoká úspora a ekonomický provoz

Jak bylo zmíněno výše, od ostatních způsobů pečetění se ProID QSeal liší nejen samotnou technologií, ale i platebním modelem. Jelikož je nabízena jako univerzální, „krabicové“ řešení, přináší i výraznou finanční úsporu a hlavně neplatíte za každou vystavenou pečeť, můžete opečetit libovolný počet dokumentů.

Plnohodnotný balíček je dostupný za cenu 48 880 Kč bez DPH. V něm získáte 2 tokeny ProID+ QSeallicenci ProID QSeal, roční servisní podporu a uživatelskou příručku pro snadnou instalaci. Následná servisní podpora je pak zpoplatněna ve výši 300 Kč bez DPH/měsíc. Dodatečný token pro zvýšení výkonu vychází na 880 Kč bez DPH.

Jedná se tedy o komplexní řešení, použitelné pro jakýkoliv úřad, ministerstvo či právní subjekt. A to při splnění všech vyžadovaných norem a certifikací. Navíc s jednoduchou instalací, bezobslužným provozem a mimořádnou bezpečností. Pro více informací navštivte web https://www.proid.cz/proid-qseal/

 

HOME

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.