MAGAZÍN EGOVERNMENT 2/2022


DOKTOR IVAN A JEHO LÉK.

 

Hovořit o českém e-governmentu je tak trochu jako točit se v bludném kruhu. Každoročně prezentujeme realizované kroky, vykonanou práci, nastavené projekty … grafy, cifry, pochvaly. A pak se dočkáme pravidelného mezinárodního srovnání a místo očekávaného posunu v žebříčku pozorovaných zemí směrem nahoru, zaznamenáme pokles. A zase, ubezpečíme se, že tentokráte to bylo naposledy, protože teď už, konečně, se začne naše dosavadní práce zúročovat. A tak prezentujeme vykonanou práci a nastavení projektů … abychom se opět dočkali poklesu. A zas a znova. Letos konkrétně jsme v hodnocení DESI – Digital Economy and Society Index, nebo chcete-li index digitální ekonomiky a společnosti, takto sklesali na 19. příčku z 27. To se již nedá hodnotit ani jako průměr, ale skutečně umístění pod průměrem. Za námi se nachází Kypr, Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Řecko, Bulharsko a Rumunsko. Všichni ostatní jsou před námi.

         Je tedy zřejmé, že náš tradiční přístup na udržení pozic nestačí, a pokud chceme pomýšlet na posun směrem nahoru, což podle každoročního vyjádření odpovědných chceme, bylo by třeba radikálního řezu. I proto přichází „Doktor Ivan“ se svým návrhem transformace koordinace a řízení digitalizace, jehož nejviditelnějším a patrně nejdiskutovatelnějším bodem je DIA – digitální informační agentura. Jak sám místopředseda vlády, odpovědný za digitalizaci, uvádí, jsou státy (jako například Dánsko), které mají takové agentury až čtyři. Nám prý bude stačit jedna. Pravda, má to svoje úskalí, je potřeba delimitovat, modernizovat, definovat a stabilizovat. Ale prý se to všechno povede.

         Výsledkem „léčby“ by měla být situace, kdy digitalizace státu bude koordinována z jednoho bodu, který vlastně bude podřízen přímo premiérovi. Mělo by to být tím pádem nezávislé na jednotlivých resortech i politicích, přehledné a funkční. Co přesně v sobě transformace zahrnuje a jak je rozfázována, se můžete dočíst na následujících stranách. Jak moc bude účinná, si povíme třeba už za rok, až budeme v Mikulově diskutovat nad naší pozicí v evropském hodnocení roku 2023. Snad to nebude jen další otáčka v onom bludném kruhu.

Ing. Michal Jirkovský

 šéfredaktor

 

 

EG - 2/2022

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.