PROČ DNEŠNÍ ÚŘEDNÍK POTŘEBUJE MODERNÍ VIRTUALIZOVANOU PRACOVNÍ PLOCHU

Tato otázka zní velmi odborně, ale není nijak složitá. Nejprve popišme, jak vypadá většina informačních systémů organizací dnes. Zaměstnanec, který k výkonu své práce potřebuje počítač, má po jeho zapnutí na obrazovce takzvanou “pracovní plochu”. Na ní má ikony (obrázky), představující jednotlivé programy, které jsou nezbytné pro výkon jeho práce. Také má na ploše tzv. “složky”, ve kterých má uloženy dokumenty, tabulky, obrázky a další obsah související s jeho prací. Vytvoření plochy je závislé na mnoha faktorech a pracovnících, především z IT oddělení, kteří musí počítač pro pzaměstznance připravit. Nejčastěji je pracovní plocha na počítači s operačním systémem Windows a aplikace, ke kterým zaměstnanec přistupuje jsou napsané tak, aby běžely v tomto systému nebo v internetovém prohlížeči. Data a hlavní část aplikací jsou poskytována z datového centra nebo “servrovny”, kterou má dnes každá organizace.

 

Takto postavený informační systém organizace vyžaduje odborníky (IT pracovníky), vlastní nebo od dodavatele, kteří zajišťují spoustu činností:

  1. Konfiguraci a správu počítače každého zaměstnance tak, aby měl vše pro svou práci
  2. Opravy poruch a problémů na počítačích zaměstnanců (mnohé z nich si uživatel může způsobit nechtě sám)
  3. Provoz datového centra (“servrovny”) organizace, síťové propojení počítačů a připojení organizace do Internetu a jiných sítí.
  4. Zabezpečení celého systému a ochranu počítačů zaměstnanců před viry, útoky, ztrátou dat, atd.

 

To je obrovské množství vysoce odborných činností vyžadujících speciální znalosti. Dá se tedy předpokládat, že pracovníci, kteří je provádějí, nejsou levní. Pro menší organizace je potom těžké mít vlastní specialisty na různé oblasti, protože je nejsou schopni vytížit na 100% a jeden nebo dva IT zaměstnanci nemohou být v dnešní době specialisté na všechno.

 

Je zde dilema, jak správně balancovat mezi kvalitním a bezpečným informačním systémem organizace a rozumnou cenou. Navíc v dnešní době začíná být nedostatek odborníků, kteří mají požadované znalosti.

 

Řešením je investovat do technologií, které současný informační systém zjednoduší a přitom lépe zabezpečí. Dvěmi klíčovými technologiemi, které zásadně pomohou okamžitě výpočetní systém zjednodušit, jsou virtualizace pracovní plochy zaměstnanců a cloud.

 

Virtualizaci si můžeme představit jako pracovní plochu vytvořenou každému zaměstnanci systémem na serveru (tedy v datovém centru). Na jeho koncovém počítači se pouze zobrazuje. Tímto se dosáhne několika efektů:

  1. Konfigurace je automatická, bez nutnosti mít k dispozici koncový počítač.
  2. Virtuální pracovní plochu lze zobrazit na jakémkoliv koncovém zařízení, ať je to tedy počítač v práci, nebo tablet na cestě, nebo domácí počítač v případě “home office”.
  3. Přístup k aplikacím je bezpečný, protože “pracovní plocha” běží v datovém centru a data neopouštějí nikdy chráněný prostor.

 

Díky virtualizaci máte počítač pro nového zaměstnance připraven během několika minut, při práci z “home office” může zaměstnanec použít svůj domácí počítač (nemusíte kupovat notebook pro pracovníky mající v práci standardní PC), nemusíte řešit komplikace s připojením přes VPN. Když zaměstnanec odejde v práci od svého PC a přihlásí se vzdáleně, může pokračovat v práci tam, kde v kanceláři skončil. Pracovní plocha se tedy stává prostředím, ve kterém zaměstnanec pracuje odkudkoliv, ne konkrétním počítačem.

 

Technologie Cloudu potom řeší celou oblast datového centra a bezpečnosti tak, že ji nemusí úřad řešit u sebe, ale dostává je jako službu.


 Pro e-book klikněte na obrázekvirtualizované pracoviště

 

Citrix – tradiční výrobce software pro virtualizaci pracovní plochy a Microsoft – dodavatel cloudu Azure, se spojili ve strategické spolupráci, aby nabídli organizacím technologická řešení, která jim pomohou redukovat náklady na IT, zvýšit bezpečnost a eliminovat problém s nedostatkem odborníků. Více se můžete dočíst, pokud si stáhnete e-book (klikněte na obrázek) ukazující, jak tyto technologie v úřadu využít.

 

 


HOME

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.